דשא סינטטי טוב לספורט

בעשור וחצי האחרונים, אנחנו רואים תופעה מאוד מעניינת בקרב מועדוני כדורגל בכל רחבי העולם.,

יותר ויותר קבוצות עוברות להתאמן על מגרשי דשא סינטטי.

תופעה זו אומנם לא חדשה כבר בשנות החמישים, החלו מועדוני כדורגל בליגה הראשונה של איטליה (סיירה א'), לעבוד עם מגרשים מסוג זה, אך חל משנות האלפיים היא תפסה תאוצה, גם בישראל. יתרונות וחסרונות דשא סינטטי לספורט ישנן שתי סיבות מדוע קבוצות כדורגל ברחבי העולם (כולל בישראל), עברו להתאמן על דשא סינטטי. הסיבה הראשונה היא כלכלית.

דשא רגיל דורש מערכת השקיה וכפועל יוצא מכך חשבון מים גבוה. דשא סינטטי חוסך לאותן קבוצות את ההוצאה הגבוהה והמיותרת הזאת. כשמסתכלים על ההוצאה הכוללת של התקנת דשא כזה מול החיסכון בהתקנת מערכת השקיה וחשבון מים (עלות שיכולה להגיע לחצי מיליון שקל בשנה), מבינים כמה כסף המועדון יכול לחסוך לעצמו בשנה ולעשות את החישוב לחסכון כולל לטווח ארוך. סיבה שנייה היא, דשא סינטטי, מבחינה בריאותית, הוא טוב לא פחות ואפילו יותר מאשר דשא רגיל.

קחו למשל מצב בו יש יובש שגורם לדשא רגיל, באזור מסוים לא לגדול, זה יוצר קרחת בדשא שעלול לגרום לפציעה ברגלי השחקנים. בדשא סינטטי זה לא יכול לקרות. מן הסתם, אם אין את אותה קרחת, אז גם לא נוצרות קרחות והדשא נשאר חלק כל הזמן. מלבד היתרונות הנ"ל, יש עוד מספר יתרונות עליהם עלו במהלך השנים. למשל, שחקנים מסוגלים לרוץ מהר יותר על דשא סינטטי מאשר על דשא רגיל, אחוז המסירות המדויקות על דשא כזה גבוה יותר מאשר משטח רגיל, כמו כן האפשרות לנהל כמה משחקים, אחד אחרי השני (הצגות כפולות ומשולשות) עולה.

בעבר אם היו מנהלים הצגה כפולה או משחק יום אחרי יום, המשטח היה נהרס והיה צורך לטפל בו, דבר שגרר הוצאה כספית וכן להביא להעברת משחקים ביתיים למגרשים אחרים. לפני סיום חשוב לציין, משטחי דשא סינטטי מותקנים לא רק עבור משחקי כדורגל. הם מותקנים גם במגרשי פוטובול, טניס, גולף ועוד. המגרשים פופולאריים מאוד בארה"ב ובמדינות בהן יש השפעה למזג האוויר על הדשא (מדינות חמות כמו ישראל ויוון או מדינה קרה כמו רוסיה). בשנים האחרונות אנחנו רואים יותר ויותר מדינות מתירות שימוש בדשא זה והתקנתם במגרשים שונים, החל ממגרשים שמשמשים ילדים ועד מגרשים של ספורטאים מקצועניים.

אפשרויות דשא סינטטי